bez názvu.png
Intuice (z lat. in-tueor, in-tuitum) znamená vhled nebo náhled a v současném užití obvykle označuje schopnost rychlého chápání, odhadu a rozhodování, které není zprostředkováno žádným uvažováním a ačkoli bývá provázeno pocitem jasnosti a jistoty, není podloženo žádnými důvody.
Intuice může být podmíněna zkušeností a hraje významnou úlohu jak pro rychlé rozhodování pod časovým tlakem, tak také v umění a v každé tvořivé činnosti vůbec.
Někdy je však jako šestý smysl označována jako schopnost jakéhosi nadpřirozeného či „mimosmyslového" vnímání či vědecky nepopsaného přenosu myšlenek nebo informací.


já svoji intuici - šestý smysl použávám v běžném životě stále. Když se rozhoduji - naciťuji se pro ANO - nebo NE. Ta první myšlenka nebo nápad je prvotní. Nechávám se vést srdcem. 
 

Vlastnost důležitá pro přežití

Šestým smyslem, intuicí, disponují ženy po tisíce let. Jsou schopné vycítit emoce a předvídat nebezpečí. Odedávna se totiž musely starat o děti a rozeznávat i pocity, které jejich potomci nebyli schopni vyjádřit slovně, třeba pláč novorozeněte. Jako ochránkyně rodinného krbu také žena potřebovala rozeznat, zda vetřelec, pohybující se v blízkosti jejího obydlí, má přátelské úmysly nebo ne, a podle toho se zachovat. Tahle schopnost byla důležitá pro přežití.

 

Tajemství přetrvává

Psychologové tvrdí, že centrum intuice najdeme na pravé straně mozku. Všechny informace, které získáme svými pěti smysly, si ukládáme do mozku. Zůstávají v našem podvědomí, i když my už o nich vlastně dávno nevíme, protože jsme je zažily a uložily si už před mnoha lety. Náhodná situace je potom impulsem, který „vytáhne" dávno zasuté prožitky a my máme na základě podobné zkušenosti dojem, že bychom měly, či naopak neměly udělat to či ono. 

 

33105496-A-little-girl-is-in-the-woods-with-trees-and-fall-leaves-blowing--Stock-Photo.jpg

Přesné vědecké vysvětlení intuice neexistuje. Ačkoli odborníci stále prozkoumávají lidský mozek, dosud rozluštili jenom malou část všech jeho záhad. Proto je otázka, jak vlastně fungují intuitivní podněty, stále zahalena tajemstvím. Přestože ale princip působení intuice neznáme, můžeme s ní pracovat tak, aby nám pomáhala. Jak na to?

 

Buďte otevřené a nebraňte se novým zkušenostem. Zúročí se vám. Snažte se vnímat a vidět svět kolem sebe bez předsudků vytvořených předem přesně danými vzorci chování a postupy. Všichni lidé, kteří mají svůj život přesně nalinkovaný, se ochuzují o možnost improvizace a objevování nového. Zdánlivě je sice nemůže nic překvapit, protože mají všechno do sebemenšího detailu naplánované, ale pravdou je, že v opravdu nečekané situaci zůstanou v koncích. Nezapadá totiž do jejich škatulek a přirozený cit, jak ji vyřešit, už dávno ztratili.
Depositphotos_25234863_xs.jpg

Rozhodujte se srdcem

Pokud děláte zásadní rozhodnutí a něco vám u něho nesedí, vyvarujte se situace, při které něco budete dělat jenom proto, že se to takzvaně ze společenských důvodů musí. Neděláte-li své rozhodnutí srdcem a z vnitřního přesvědčení, je to špatně. Také když něco dlouho zvažujete a nemůžete se pořád rozhodnout, jde o znamení, že s daným rozhodnutím není něco v pořádku. Nejste na něj zralá, necítíte se na něj, alternativy vám nevyhovují, raději byste ho oddálila, důvodů, co je právě ve hře, může být mnohem více. Snažte se v takovém případě „vypnout" rozum a jednat citem, ten vám nejvíce napoví a nebudete se zbytečně trápit.

Naslouchejte svým pocitům

Je vám někdo nesympatický? Nemá cenu se nutit do setkání s ním. První dojem je vždy hodně důležitý. Nejde o vzhled, ale o celkové působení člověka. Gestikulace, mimika, vyjadřování slov a myšlenek, to všechno tvoří mozaiku skládanou během prvního setkání. Právě sestavení těchto střípků tvoří rozdíl, kdy je nám někdo na první pohled sympatický nebo nás naopak odpuzuje. Nesnažte se umlčet váš vnitřní hlas, který říká „S tímhle člověkem si nic nezačínej!" Podvědomé signály odporu často fungují mnohem lépe a varují nás. Své o tom ví čtenářka Jana: "Já sama to nazývám takovým divným pocitem. Prostě najednou vnitřně cítím, že to nefunguje, že takhle to být nemá. Když dělám zásadní rozhodnutí, vždy dám na ten svůj divný pocit a myslím si, že už několikrát mi intuice zachránila život."

A co vy? Jaké máte zkušenosti s intuicí? Nasloucháte jí? Pomohla vám v nějaké životní situaci?

Zápatí stránek

Skutečné krásy se můžeš dotknout jen srdcem. 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one